Kotnik – co to takiego i jak go stworzyć?

Jeżeli chcesz stworzyć dla swoich rybek optymalne warunki do tego, by mogły się rozmnażać, musisz pomyśleć o wykreowaniu specjalistycznego kotnika. A czym właściwie jest ten kotnik? Otóż jest to specjalne i przede wszystkim bezpieczne miejsce przeznaczone właśnie do przedłużania gatunku. Nawet ryby muszą rozmnażać się w odpowiednio przygotowanym do tego celu miejscu. Jak zatem skonstruować taki kotnik dla rybek? I czy da się go wykonać samodzielnie, czy trzeba jednak zainwestować w coś gotowego?

Kotnik dla rybek

Jedną z popularniejszych odmian rybek, którą często umieszcza się właśnie w domowych akwariach, jest gupik, który z uwagi na swój piękny kolorowy ogon bywa też nazywany pawim oczkiem. To ryba słodkowodna. Znakomicie odnajduje się właśnie w niewielkich domowych akwariach, a też do tego stosunkowo łatwo można stworzyć dla niej odpowiednie warunki i do życia, i do rozwoju. Aby twój gupik mógł się rozmnażać, musisz jednak przygotować dla niego specjalny kotnik i o niego zadbać. Pamiętaj, że nawet najmniejszy element tej konstrukcji mógłby niekorzystnie zadziałać na środowisko akwarium. Nie wolno ci zatem stosować materii niewiadomego pochodzenia, czyli niekupowanej w sklepach akwarystycznych. Elementy wykonane z nieodpowiednich tworzyw staną się idealnym środowiskiem dla pleśni i grzybów. A musisz wiedzieć, że jest to jednak najczęstsza przyczyna wymierania małych rybek. To bardzo ważne, aby taki kotnik nie tylko prawidłowo skonstruować, ale później też solidnie o niego dbać i robić to regularnie.

A jak może wyglądać to miejsce przeznaczone do rozmnażania się rybek? Opowiemy sobie o tym na przykładzie gupików. Nie są to duże ryby. Z tego względu kotnik dla gupika też nie musi, a wręcz nie powinien być duży. Wielkość tego elementu zawsze dostosowujesz zarówno do rozmiaru gatunku ryb, jak i do swojego akwarium. W przypadku gupików najlepszym wyborem okażą się te niewielkie zbiorniki. Ich pojemność może wynieść jakieś pięć litrów. Pamiętaj, aby takiego kotnika sztucznie nie napowietrzać. Jeżeli chcesz, aby panowała w nim nieco wyższa temperatura aniżeli w całym akwarium, która będzie sprzyjać rozmnażaniu się, umieść go po prostu tuż przy suficie, gdyż tam jest zwykle cieplej. Większych kotników będziesz natomiast potrzebować w momencie, gdy zechcesz rozmnażać jakiś gatunek swoich ryb masowo. O tym wszystkim musisz pomyśleć dużo wcześniej. Z zebranymi informacjami udaj się później do dobrego sklepu akwarystycznego, w którym ekspedienci na pewno chętnie pomogą ci w wyborze odpowiedniego dla twoich rybek kotnika.

Kotnik do akwarium

Na wielu stronach internetowych i w artykułach poradnikowych związanych z akwarystyką znajdziesz informacje o tym, że taki kotnik do akwarium można bez trudu wykonać samodzielnie. Ale czy ma to sens? Niekoniecznie. Ceny kotników nie są bowiem wysokie, bo wynoszą zwykle od kilku do maksymalnie kilkudziesięciu złotych. A mimo wszystko lepiej kupić coś sprawdzonego i zyskać pewność, że będzie to bezpieczne dla wszystkich żyjątek przebywających obecnie w akwarium.