Naprawa skrzyni biegów – czy jest kosztowna?

Zdarza się, że naprawa skrzyni biegów jest po prostu konieczna i trzeba ją przeprowadzić niezwłocznie. Istnieje co najmniej kilka powodów, z jakich może ona ulec awarii – może to być spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi, nieprawidłowym zmienianiem biegów, nieodpowiednią ilością oleju w samej skrzyni (w przypadku jego wycieku od razu możemy zauważyć pogorszenie jej pracy), zdarzają się także różnego rodzaju wady produkcyjne, a więc na przykład niska jakość poszczególnych elementów całego mechanizmu. Często spotykanym problemem są też pojawiające się zgrzyty, które wydają się mieć swoje źródło w samej skrzyni, ale mogą być spowodowane chociażby źle wyregulowanymi linkami poza samą skrzynią. Tak czy inaczej, najczęściej bardziej opłacalnym przedsięwzięciem jest oddanie samochodu na warsztat do naprawy niż całościowa wymiana skrzyni na nową.

Renowacja skrzyni biegów oraz wymiana uszkodzonych części

W profesjonalnym warsztacie fachowcy będą w stanie rozłożyć ten element na części, sprawdzić łożyska, koła zębate, uszczelki i paski i ewentualnie wymienić ten z elementów, który uległ awarii. Kluczowa jest w takim przypadku diagnostyka, czyli zbadanie jaki element powoduje awarię, a następnie jego wymiana. Jednakże, zawsze musimy być przygotowani na to, że cała naprawa może okazać się kosztowna, chociaż i tak zazwyczaj koszt ten jest niższy przy renowacji skrzyni manualnej w porównaniu do skrzyni automatycznej.

Spory wpływ na bezawaryjność skrzyni ma jej prawidłowe użytkowanie, jednakże nie zawsze będziemy w stanie uchronić się przed naprawą, tym bardziej, że według ekspertów wiele aktualnych modeli posiada w sobie szereg wad konstrukcyjnych. Jeśli zaczynamy więc mieć problemy ze zmianą biegów, pojawia się zgrzytanie albo zauważymy znaczące pogorszenie jej pracy – najlepiej od razu udać się do warsztatu i zbadać, jaki element to powoduje. Wówczas – jest szansa – że naprawa może nie będzie aż tak kosztowna jeśli tylko jeden z elementów wymaga wymiany na nowy.