Sprzedaż samochodu elektrycznego wiąże się z koniecznością realizacji określonych zadań i dopełnienia wielu formalności. Aby nieco usprawnić to niełatwe wzywanie podpowiadamy, ja przygotować auto do sprzedaży, w jaki sposób zwiększyć atrakcyjność oferty i jakie dokumenty zgromadzić, by cały proces zakończył się sukcesem.
Jak oszacować wartość samochodu elektrycznego?
Oszacowanie wartości samochodu elektrycznego to jeden z najważniejszych etapów w procesie jego sprzedaży. Uczciwe i rzetelne podejście do tego zadania z pewnością przyśpieszy dokonanie transakcji, przynosząc satysfakcję obu jej stronom. Wbrew pozorom, nie jest to jednak łatwe wyzwanie. Dlatego też wielu właścicieli aut korzysta z darmowej wyceny, oferowanej przez skupy samochodów używanych. Jedną z takich ofert znajdziesz na stronie auto-skup24.pl, należącej do auto skupu, cieszącego się pozycją lidera rynku motoryzacyjnego w województwie pomorskim. Korzystając z takiej możliwości, możesz dowiedzieć się, ile rzeczywiście wart jest twój samochód, ale także sprzedać go za uczciwą stawkę, omijając przy tym konieczność wystawiania ogłoszeń i spotkań z potencjalnymi kupcami.
W jaki sposób przygotować pojazd do sprzedaży?
Jeśli zdecydowałeś się jednak na samodzielne poszukiwanie osoby, zdecydowanej na zakup twojego elektrycznego samochodu, warto odpowiednio przygotować go do sprzedaży. Działanie to obejmuje m.in. zatroszczenie się o walory wizualne pojazdu, czyli jego mycie, czyszczenie i polerowanie, ale również:
- sprawdzenie stanu baterii, pozwalające określić jej pojemność i wydajność, o które z pewnością zapyta potencjalny kupujący,
- kontrolę portów i systemów, odpowiedzialnych za ładowanie pojazdu,
- ocenę jego ogólnego stanu technicznego, połączoną z naprawą usterek, mogących negatywnie rzutować na wartość auta.
Jeszcze przed prezentacją samochodu, warto zadbać również o naładowanie baterii. Umożliwi to jazdę próbną, dzięki której osoba wstępnie zainteresowana transakcją będzie mogła poznać w praktyce pełne możliwości sprzedawanego samochodu.
Jakie informacje powinna zawierać oferta sprzedaży samochodu elektrycznego?
Wiesz już, jak przygotować samochód elektryczny do prezentacji, pora więc napisać ofertę sprzedaży. Ta z kolei powinna opierać się na kilku istotnych punktach, które – w pierwszej kolejności – muszą zainteresować potencjalnego kupca, a następnie zachęcić go do umówienia się na spotkanie. Redagując ogłoszenie, warto więc:
- podać dokładne informacje, związane ze stanem akumulatora – to właśnie one będą najważniejszym aspektem trakcie zakupu pojazdu elektrycznego. Dlatego też w ogłoszeniu należy uwzględnić przeprowadzone prace konserwacyjne i serwisowe, nie zapominając przy tym o gwarancji, jeśli okres jej obowiązywania jeszcze nie upłynął,
- zwrócić uwagę na zasięg pojazdu, zachowując przy tym szczerość, którą z pewnością docenią potencjalni kupujący.
Podobnie, jak w przypadku samochodów spalinowych, w ogłoszeniu warto również uwzględnić standardowe informacje, jak dane techniczne, przebieg czy ewentualne ślady zużycia auta.
Na jakie atuty ekologicznej jazdy warto zwrócić uwagę w treści ogłoszenia?
Samochody elektryczne nadal budzą pewne wątpliwości. Aby zwiększyć atrakcyjność ogłoszenia, warto więc zwrócić uwagę na korzyści, płynące z tego rodzaju inwestycji. Dobrym pomysłem w tym kontekście może być nawiązanie do kwestii ekologicznych, takich jak chociażby brak emisji spalin. Możesz podkreślić też możliwość poruszania się w strefach czystego powietrza, które coraz częściej wprowadzane są w europejskich miastach. Redagując ogłoszenie, nie należy zapominać również o realnej cenie ładowania pojazdu. Będzie to ważna wskazówka dla osób, zastanawiających się nad zmianą samochodu spalinowego na auto elektryczne.
A co ze zdjęciami?
Nawet najlepsze ogłoszenie z pewnością nie przyciągnie uwagi, jeśli nie zostanie wzbogacone zdjęciami sprzedawanego pojazdu. Oprócz tych tradycyjnych, ukazujących jego wnętrze i stan blacharsko-lakierniczy, warto również zamieścić zdjęcia ładowarki i kabla, oddające w pełni ich realny stan. Co ważne, samochody elektryczne zazwyczaj wyposażone są również w zaawansowane technologie pokładowe, które także należy umieścić na zdjęciach, by zwiększyć atrakcyjność pojazdu w oczach potencjalnego kupca.
Które dokumenty są niezbędne przy sprzedaży auta elektrycznego?
Finalizując sprzedaż samochodu elektrycznego, należy zadbać również o dopełnienie wszelkich formalności. Będą one wiązały się przede wszystkim ze zgromadzeniem stosownych dokumentów. Na ich liście nie może zabraknąć:
- dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu, jeśli dokument ten został wydany,
- zaświadczenia o badaniu technicznym i opłaceniu składki OC,
- faktury zakupu pojazdu, zwłaszcza gdy jest on jeszcze objęty gwarancją,
- dokumentów, związanych z baterią, które wymagane są w niektórych modelach samochodów elektrycznych.
Cała transakcja będzie opierała się z kolei na pisemnej umowie, której podpisanie przeniesie prawa własności pojazdu, kończąc tym samym proces jego sprzedaży.